начало

Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание

Съвет

Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Съвет

Мнениеот nobodyy » 20 Фев 2023, 22:44

Добър вечер на всички. Моят казус е следният. Единствен наследник съм на починалият ми роднина.Не намирам нотариални актове за имотите които е притежавал приживе(може и да са продадени) како и договори за покупко-продажба, в случая ми излизат , като негов приемник, че дължа данъци. Интересува ме , понеже във въпросната община илизат доста имоти като наследство, за които дължа доста сериозна сума , мога ли и съответно имам ли право със смъртния акт и удостоверението за наследници да обиколя нотариусите в града да разбера дали има изповядани сделки с въпросните имоти, и ако е така или не , от къде мога да се сдобия с въпросните нотариални актове(в случай че има сделка за покупко-продажба), за да ги отпиша от задължение за плащане на данъците във въпросната община.
nobodyy
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 20 Фев 2023, 22:01

Re: Съвет

Мнениеот ivan_lawyer » 21 Фев 2023, 02:52

Но имате имоти, а ги изоставяте.

Няма ли сметка да запазите едно по едно.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5361
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Съвет

Мнениеот hristev » 21 Фев 2023, 10:51

Вие сам сте достигнали до някакво решение, което обаче аз лично намирам за неправилно.

Със смъртта на Вашия наследодател Вие може да придобиете всички негови права и задължения - заедно и неделимо. Това придобиване обаче не става автоматично.

Вие първо трябва да приемете наследството. Но Вие опитвате да откриете само активите, като предполагате, че тези активи са продадени, респективно искате да се отървете от данъците - тоест от задълженията в наследствената маса.

Добре, но това е едната страна на монетата. Проблемът е, че цялата тази монета е вече във Вашия джоб. Тази моента обаче, чисто метафорично, Вие не знаете дали е гореща и може да Ви прогори джоба, или е хубава стара монета, която ще Ви донесе "много късмет".

Искам да кажа, съвсем метафорично разбира се, че като наследник, според мен,Вие трябва да проучите цялото имотно състояние на Вашия близък преди да предприемате каквито и да е действия по приемане на наследството.

Проверката включва:
1. Съдебни дела - висящи и приключили;
2. Изпълнителни дела;
3. Права върху движими и недвижими вещи;
4. Задължения към фиска - данъци;
5. Задължения по договори - мобилни оператори, ВиК, електро, предварителни догвори, че дори и задължения по кредити;
6. Банкови влогове... и проичие...

Тоест, преди да извършите правно действие - тоест да заплатите или да оспорите едно задължение към общината, за Вас е важно да знаете цялата картинка.

Защо ? Ами защото като успорите или заплатите (се съгласите със задължението за данъци), то тогава Вие приемате цялото наследството с агр. по чл. 49 ЗН. Тоест, вие ставате горд собственик на всички права и задължение в наследствената маса, без дори да знаете какви са тези права и задължения - е, поне не всички от тях.

Чл. 49. (1) Приемането може да стане с писмено заявление до районния съдия, в района на който е открито наследството; в този случай приемането се вписва в особена за това книга.
(2) Приемане има и когато наследникът извърши действие, което несъмнено предполага неговото намерение да приеме наследството, или когато укрие наследствено имущество. В последния случай наследникът губи правото на наследствен дял от укритото имущество.

Аз считам, че би било доста гадничко, ако след като приемете наследството се окаже, че задълженията в наследствената маса значително надвишават активите.... Тоест Вие ще сте в нетна загуба на пари, от която не може да се отървете, но е можело да се отървете "о време".

Затова потърсете адвокат, който да направи тези проверки за Вас. Ще Ви струва няколко стотин лева, но реално ще си гарантирате правна сигурност.

Все пак, ако сам си отпишете задълженията за данъци, защото няма недвижими имоти в наследствената маса (например) и колекторите от бързите кредити Ви почукат на вратата, тогава ще Ви се иска да се бяхте консултирали с адвокат.

Е, разбира се, винаги може да рискувате - тоест да си свършите работата сам като питате по форумите. Все пак - "Всеки сам си преценя.".
hristev
Потребител
 
Мнения: 432
Регистриран на: 14 Юни 2022, 10:07


Назад към Съсобственост и делба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 24 госта


cron