ani0960 написа:искам да попитам, когато се натрупа сметка неплатена от наемател на ч.домоуправител може ли да бъде предаден на частен съдия изпълнител собственика на апартамента?
Кои разходи се заплащат от наемателя и кои от собственика?
Вие хубаво питате, но не може да ви се отговори, или може, но по принцип, по точно по няколко принципа.
Посочено е, че кой какво плаща зависи от договора, а ако няма договорка - според ЗЗД. Това обаче не определя срещу кого ще е иска на етажната собственост, може да е срещу наемателя, собственика или срещу двамата, в зависимост от задълженията към ЕС, а според мен и от статута на наемателя в ЕС.
Частен домоуправител може да води иск за задълженията към съсобствеността ако има легитимация, т.е. бил е изрично натоварен за това от съсобствениците, за което трябва да се видят решенията на ОС на ЕС и договора с частния домоуправител.
Преди да се стигне до съдебен изпълнител трябва да има приключило дело или заповедно производство. Ако нещата са при СИ, т.е. задълженото лице е проспало сроковете и няма възможност за възражение, ще трябва да плаща.
При бъдещо или започнало производство трябва да се изясни кой какъв е и за какво го търсят. Първо, има ли легитимация ищеца, второ, кой трябва да плати съответните разноски по закон и трето, ако по договор на наемателя са прехвърлени разноски, които по ЗУЕС се плащат от наемодателя или наемателят е освободен от тях по договора, да се помисли за обратен иск на единия към другия.