начало

Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание

ЕПЕП

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


ЕПЕП

Мнениеот mariana19621 » 25 Май 2024, 14:57

Имам създаден профил в ЕПЕП. Опитвам се да прикача документ и когато стигна до "Подпиши" натискам бутона и нищо не се получава.
Някой може ли да обясни какво още трябва да направя за да прикачвам и изпращам документи в съдебния портал?
Благодаря!
mariana19621
Младши потребител
 
Мнения: 28
Регистриран на: 04 Ное 2020, 23:12

Re: ЕПЕП

Мнениеот kalahan2008 » 25 Май 2024, 23:11

Първо, зависи дали сте със стара операционна система или нова. Единият ми компютър е с Windows7 и с него нищо не се получава. Другият е с Windows11 и с него се получава.
Причината е, че ЕПЕП работи с java, а тя не се поддържа от старите операционни системи.
Общо взето, трябва да си инсталирате минимум Windows 10 и java.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4231
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: ЕПЕП

Мнениеот mariana19621 » 25 Май 2024, 23:50

Лаптопът ми е добър, няма още 1 г. Живея в чужбина и от там са ми проблемите със съдебния портал. Имам ел. подпис на B-TRUST, на Информационно обслужване изобщо не става.
С windows 11 pro съм на основния диск, който ЕПЕП не припознава. С windows 10 съм на другия диск, който захапва ЕПЕП. Там си гледам делата. Проблемът ми е, че не мога да прикача документ. Последно използвах ПИК на НАП за да го изпратя в съответния съд, ПИК на НОИ не стана. А колко пъти рестартирам лаптопа докато вляза в системата - само аз си зная. Опитах всичко - даже ходих на място в София при създателите на съдебния портал. Касперски можело да е пречката, интернет доставчика също... само не и създателите на ЕПЕП. Те са безгрешни! С БНБ ЦКР всичко става за минутки, както и с общините за разни удостоверения. Защо при ЕПЕП не е така? Ни думи, ни нерви не ми останаха.
mariana19621
Младши потребител
 
Мнения: 28
Регистриран на: 04 Ное 2020, 23:12

Re: ЕПЕП

Мнениеот edardstark » 26 Май 2024, 07:57

Въх, преди 15-тина години, когато за първи път чух за Kaspersky и разбрах, че е руска, тотално се отказах изобщо някога да я използвам.
Откакто започна войната имаше не един и два призива да се махнат всякакви приложения от този производител, ако не искате Путлер да ви следи какво правите на компютъра си.
Още повече, че Windows и 10, и 11 си имат чудесна вградена антивирусна програма. Няма нужда да я дублирате и то с рашистка.

Аз с ЕПЕП не работя и не мога да Ви дам съвет за там.
edardstark
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 14 Фев 2019, 11:41

Re: ЕПЕП

Мнениеот kalahan2008 » 26 Май 2024, 10:44

Както казах - инсталирайте си java. Аз работя с КЕП на Информационно обслужване, за Борика не знам.
Свалете си всички необходими драйвери за работа със stampit от сайта на Информационно обслужване
https://www.stampit.org/bg/page/795

Възможно е да има някакви ограничения за работа със сайта от чужбина, възможно е да е от антивирусната. Можем само да гадаем.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4231
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: ЕПЕП

Мнениеот tvqtkova9 » 27 Май 2024, 12:03

Колега, Наскоро и аз имах същия казус, на стъпката на подписване, след като цъках многократно на бутон Подпиши и нищо не се случваше се разрових в качената инстрункция и намерих описание на Стъпка 3: Подписване на пакет от документи 60 страница и се оказа, че при първо подписване за деня се изтегля компонента за подписване в Изтеглени файлове на браузъра, от където трябва да се стартира. Не съм чувала за използването на ПИК на НОИ и НАП да се изпращат документ през ЕПЕП. Иначе проблема може да ти е от антивирусната програма.
tvqtkova9
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 27 Май 2024, 11:38

Re: ЕПЕП

Мнениеот dimist » 27 Май 2024, 12:35

То се оказва, че и настройките на BISS, такива, каквито са нужни за работа с Агенция по вписванията, трябвало да се променят. Честно казано, отказах се депозирам чрез ЕПЕП,за съдилищата, които не приемат подписани с КЕП документи на електронната си поща/като Пловдив например/ ползвам системата за сигурно електронно връчване. Хубаво щеше да е софтуера да е унифициран за всички държавни и общински структури, но всеки началник си възлага изработване на сайта на когото прецени, а защо, няма да коментирам. То и НАП изисква свалянето на компонент за подписване, и всеки път , като тръгна да подавам нулева ДДС декларация, се чудя как беше.
dimist
Потребител
 
Мнения: 697
Регистриран на: 26 Ное 2007, 14:58

Re: ЕПЕП

Мнениеот edardstark » 27 Май 2024, 13:30

Още преди 30-ина години, които са около три века в областта на информационните технологии, шефът на не помня коя голяма американска ИТ компания беше казал:

Стандартите са много хубаво нещо. Нека всеки си има свои.
edardstark
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 14 Фев 2019, 11:41

Re: ЕПЕП

Мнениеот guest1 » 27 Май 2024, 13:46

dimist написа:То се оказва, че и настройките на BISS, такива, каквито са нужни за работа с Агенция по вписванията, трябвало да се променят.

То си е написано - на страницата Често задавани въпроси

Какви са изискванията за работа с компонента за подписване?
Използването на компонента за подписване се препоръчва от устройства с актуална версия на операционната система, през препоръчителните уеб браузъри Edge, Google Chrome и Mozilla Firefox, и версия на Java, 8 или по-висока. Препоръчва се обновяване на браузърите и Java до последни версии, препоръчани от производителите за съответните операционни системи. Ако притежавате електронен подпис на B-TRUST имате инсталирана локална услуга за подписване BISS и имате проблеми при подписване в ЕПЕП, може да се наложи да изключите услугата на BISS.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2255
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: ЕПЕП

Мнениеот kalahan2008 » 27 Май 2024, 16:36

И аз изпращам документи чрез ССЕВ, а не чрез ЕПЕП, но по други съображения.
Оказа се, че за да пращам приложения чрез ЕПЕП, трябва и те задължително да са подписани с КЕП.
А когато прилагам много документи, мен просто ме мързи да подписвам с КЕП всеки един поотделно.
В ССЕВ няма проблем, там няма такова задължително изискване приложенията да са подписани с КЕП, единственото ограничение е да са до 10.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4231
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: ЕПЕП

Мнениеот dimist » 27 Май 2024, 17:09

edardstark написа:Въх, преди 15-тина години, когато за първи път чух за Kaspersky и разбрах, че е руска, тотално се отказах изобщо някога да я използвам.
Откакто започна войната имаше не един и два призива да се махнат всякакви приложения от този производител, ако не искате Путлер да ви следи какво правите на компютъра си.
Още повече, че Windows и 10, и 11 си имат чудесна вградена антивирусна програма. Няма нужда да я дублирате и то с рашистка.

Аз с ЕПЕП не работя и не мога да Ви дам съвет за там.


Мислиш ли, че ако някой с пари или власт, или и двете, реши да узнае какво имаш на компютъра си, ще го затрудни особено каквато и да е антивирусна програма?
dimist
Потребител
 
Мнения: 697
Регистриран на: 26 Ное 2007, 14:58

Re: ЕПЕП

Мнениеот edardstark » 27 Май 2024, 21:02

dimist написа:Мислиш ли, че ако някой с пари или власт, или и двете, реши да узнае какво имаш на компютъра си, ще го затрудни особено каквато и да е антивирусна програма?


Не, имам предвид, че руският софтуер може да се превърне в backdoor и да компрометира компютър, на който е инсталиран. Имаше новини, че цели държави са задължили администрацята си да не използва Kaspersky.
edardstark
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 14 Фев 2019, 11:41


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 31 госта


cron