начало

Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание

Електронен фиш глоба

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Електронен фиш глоба

Мнениеот nothingelse » 23 Юни 2024, 18:58

Здравейте,

през юли месец 2020г. съм сниман с камера и имам електронен фиш,който е издаден март месец на следващата 2021г.За мен е изключителна изненада това нарушение,защото е извършено на магистрала където е трябвало да карам с 90 км/ч.....много преди влизане в населено място..Но както и да е.На 30.01.2023г. публичен изпълнител е образувал дело за глобата,а на 16.02.2023г. ми беше връчен по електронен път с отваряне на препратка изпратена от публичния изпълнител (НАП).Възрастен човек съм и изобщо не знаех,че с отваряне на тази препратка се счита за връчен затова не съм и обжалвал...Четох някъде,че ако в 6-месечен срок от извършване на нарушението не е издаден то може да бъде обжалван в съда.В случая от датата на нарушението до датата на издаване са минали повече от 6 месеца.Имам ли какво да направя?Изтекли са и повече от две години преди да ми бъде връчен.Законът за адм. нарушения и наказания ли е приложим за тези фишове,защото в интернет чета,че бил приложим наказателния кодекс?Публичният изпълнител каза,че е приложим закона за адм. нарушения и наказания.
nothingelse
Младши потребител
 
Мнения: 26
Регистриран на: 14 Дек 2020, 01:36

Re: Електронен фиш глоба

Мнениеот guest1 » 23 Юни 2024, 21:35

Здравейте.
Прилагат се ЗАНН - НК е за по-сериозни неща.

Вижте текста
Чл. 34. (1) Не се образува административнонаказателно производство, ако не е съставен акт за установяване на нарушението в продължение на три месеца от откриване на нарушителя или ако е изтекла една година от извършване на нарушението.
(3) Образуваното административнонаказателно производство се прекратява, ако не е издадено наказателно постановление в шестмесечен срок от съставянето на акта.

Максималния срок е година и половина.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2255
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Електронен фиш глоба

Мнениеот thebeast » 24 Юни 2024, 00:47

Чрез електронната препратка Ви е връчена поканата за доброволно изпълнение на задължението по изпълнителното дело, но големия въпрос е как е образувано делото на 30.01.2021, ако електронния фиШ не е влязъл в сила, или има други обстоятелства от 2020 г (отказана пратка по пощата или отказано получаване при опит за връчване от служител на МВР), и защо се пита сега като регистрацията е от 14.12.2020, а връчването от публичния изпълнител на 16.02.2021?
thebeast
Потребител
 
Мнения: 489
Регистриран на: 09 Авг 2007, 11:56
Местоположение: Пловдив

Re: Електронен фиш глоба

Мнениеот nothingelse » 05 Юли 2024, 02:36

thebeast написа:Чрез електронната препратка Ви е връчена поканата за доброволно изпълнение на задължението по изпълнителното дело, но големия въпрос е как е образувано делото на 30.01.2021, ако електронния фиШ не е влязъл в сила, или има други обстоятелства от 2020 г (отказана пратка по пощата или отказано получаване при опит за връчване от служител на МВР), и защо се пита сега като регистрацията е от 14.12.2020, а връчването от публичния изпълнител на 16.02.2021?


Колата се води на името на сина ми,но шофирах аз.Когато първо изпратиха на него глобата,той декларира,че не е шофирал,след което я изпратиха на мен,предполагам това е причината.А относно регистрацията ми тук просто не знаех,че с препратката се счита за връчен.....затова не съм писал по-рано.

Мога ли сега да обжалвам пред ЧСИ?Делото на публичния изпълнител е дадено на ЧСИ и той ми е наложил запор и изтеглил сумата без още да е изтекъл срока за обжалване от връчване на покана за доброволно изпълнение?
nothingelse
Младши потребител
 
Мнения: 26
Регистриран на: 14 Дек 2020, 01:36

Re: Електронен фиш глоба

Мнениеот guest1 » 05 Юли 2024, 08:58

thebeast написа:Чрез електронната препратка Ви е връчена поканата за доброволно изпълнение на задължението по изпълнителното дело, но големия въпрос е как е образувано делото на 30.01.2021, ако електронния фиШ не е влязъл в сила, или има други обстоятелства от 2020 г (отказана пратка по пощата или отказано получаване при опит за връчване от служител на МВР), и защо се пита сега като регистрацията е от 14.12.2020, а връчването от публичния изпълнител на 16.02.2021?

Подробности и опит за заяждане!
По-важно е - защо не са спазени сроковете по чл. 34?

nothingelse написа:Мога ли сега да обжалвам пред ЧСИ? Делото на публичния изпълнител е дадено на ЧСИ и той ми е наложил запор и изтеглил сумата без още да е изтекъл срока за обжалване от връчване на покана за доброволно изпълнение?

Тук сте в голяма грешка! Неплатените глоби от Пътна полиция отиват в НАП, а те НЕ РАБОТЯТ с ЧСИ - само с Публични изпълнители.

И още един коментар - към първия пост
nothingelse написа:За мен е изключителна изненада това нарушение, защото е извършено на магистрала където е трябвало да карам с 90 км/ч ...

Въпреки, че тунелите са част от магистралите - максималната скорост в тях е още по-ниска!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2255
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Електронен фиш глоба

Мнениеот bvoykov » 05 Юли 2024, 11:27

guest1 написа:
thebeast написа:Чрез електронната препратка Ви е връчена поканата за доброволно изпълнение на задължението по изпълнителното дело, но големия въпрос е как е образувано делото на 30.01.2021, ако електронния фиШ не е влязъл в сила, или има други обстоятелства от 2020 г (отказана пратка по пощата или отказано получаване при опит за връчване от служител на МВР), и защо се пита сега като регистрацията е от 14.12.2020, а връчването от публичния изпълнител на 16.02.2021?

Подробности и опит за заяждане!
По-важно е - защо не са спазени сроковете по чл. 34?


А откъде сте толкова сигурен, г-н guest1, че за електронните фишове е приложима разпоредбата на чл. 34 ЗАНН, известна ли ви е тълкувателната практика на ВАС и практиката на отделните административни съдилища в тази насока?

guest1 написа:
nothingelse написа:Мога ли сега да обжалвам пред ЧСИ? Делото на публичния изпълнител е дадено на ЧСИ и той ми е наложил запор и изтеглил сумата без още да е изтекъл срока за обжалване от връчване на покана за доброволно изпълнение?

Тук сте в голяма грешка! Неплатените глоби от Пътна полиция отиват в НАП, а те НЕ РАБОТЯТ с ЧСИ - само с Публични изпълнители.

В крайна сметка с какво допринесохте с това становище, освен че се похвалите как правите разлика между публичен изпълнител и ЧСИ, което е чутовна способност, но каква е защитата в този случай в хипотезата, когато делото е при ЧСИ и в хипотезата, когато делото е пред публичен изпълнител? Известна ли Ви е хипотезата на чл. 458 ГПК?
guest1 написа:И още един коментар - към първия пост
nothingelse написа:За мен е изключителна изненада това нарушение, защото е извършено на магистрала където е трябвало да карам с 90 км/ч ...

Въпреки, че тунелите са част от магистралите - максималната скорост в тях е още по-ниска!

И все пак тогава какво е ограничението на скоростта в тунелите, както твърдите, че има такова, и на второ място - уредено ли е то някъде в закон или в подзаконов нормативен акт?
bvoykov
Потребител
 
Мнения: 568
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43

Re: Електронен фиш глоба

Мнениеот guest1 » 05 Юли 2024, 12:05

bvoykov написа:...

Скучаете ли? :shock:
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2255
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Електронен фиш глоба

Мнениеот bozyo » 05 Юли 2024, 12:26

bvoykov написа:И все пак тогава какво е ограничението на скоростта в тунелите, както твърдите, че има такова, и на второ място - уредено ли е то някъде в закон или в подзаконов нормативен акт?

да, уредено е в чл.21, ал.2 на ЗДвП.
bozyo
Потребител
 
Мнения: 242
Регистриран на: 24 Мар 2021, 00:24

Re: Електронен фиш глоба

Мнениеот nothingelse » 05 Юли 2024, 14:56

bvoykov написа:
guest1 написа:
thebeast написа:Чрез електронната препратка Ви е връчена поканата за доброволно изпълнение на задължението по изпълнителното дело, но големия въпрос е как е образувано делото на 30.01.2021, ако електронния фиШ не е влязъл в сила, или има други обстоятелства от 2020 г (отказана пратка по пощата или отказано получаване при опит за връчване от служител на МВР), и защо се пита сега като регистрацията е от 14.12.2020, а връчването от публичния изпълнител на 16.02.2021?

Подробности и опит за заяждане!
По-важно е - защо не са спазени сроковете по чл. 34?


А откъде сте толкова сигурен, г-н guest1, че за електронните фишове е приложима разпоредбата на чл. 34 ЗАНН, известна ли ви е тълкувателната практика на ВАС и практиката на отделните административни съдилища в тази насока?

guest1 написа:
nothingelse написа:Мога ли сега да обжалвам пред ЧСИ? Делото на публичния изпълнител е дадено на ЧСИ и той ми е наложил запор и изтеглил сумата без още да е изтекъл срока за обжалване от връчване на покана за доброволно изпълнение?

Тук сте в голяма грешка! Неплатените глоби от Пътна полиция отиват в НАП, а те НЕ РАБОТЯТ с ЧСИ - само с Публични изпълнители.

В крайна сметка с какво допринесохте с това становище, освен че се похвалите как правите разлика между публичен изпълнител и ЧСИ, което е чутовна способност, но каква е защитата в този случай в хипотезата, когато делото е при ЧСИ и в хипотезата, когато делото е пред публичен изпълнител? Известна ли Ви е хипотезата на чл. 458 ГПК?
guest1 написа:И още един коментар - към първия пост
nothingelse написа:За мен е изключителна изненада това нарушение, защото е извършено на магистрала където е трябвало да карам с 90 км/ч ...

Въпреки, че тунелите са част от магистралите - максималната скорост в тях е още по-ниска!

И все пак тогава какво е ограничението на скоростта в тунелите, както твърдите, че има такова, и на второ място - уредено ли е то някъде в закон или в подзаконов нормативен акт?


Винаги заплащам задълженията си за данъци,но да,заради 250 лв. задължения за местни данъци към общината,ЧСИ е присъединил и глобата....Моля кажете по същество какво мога да направя и в крайна сметка Закон за адм. нарушения и наказания ли е приложим за тези фишове или НК,благодаря.
nothingelse
Младши потребител
 
Мнения: 26
Регистриран на: 14 Дек 2020, 01:36

Re: Електронен фиш глоба

Мнениеот thebeast » 05 Юли 2024, 17:34

Заплатете си задълженията към Общината на каса в общината и подайте молба да уведомят ЧСИ и да искат прекратяване на изп. дело след заплащане на такси и разноски. След като това е сторено идете в кантората на ЧСИ да Ви изчислят таксите и разноските без глобата, заплатете ги, ЧСИ ще прекрати делото без да събира глобата.
thebeast
Потребител
 
Мнения: 489
Регистриран на: 09 Авг 2007, 11:56
Местоположение: Пловдив

Re: Електронен фиш глоба

Мнениеот nikodim77 » 05 Юли 2024, 20:47

Здравейте,

bozyo написа:
да, уредено е в чл.21, ал.2 на ЗДвП.

А какво правим, в случай, че няма поставен знак преди тунела, който се намира на автомагистрала или скоростен път? В кой закон е уредена скоростта в тунела?

До питащия, изчерпателен отговор ств получил от bvoykov
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1272
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Електронен фиш глоба

Мнениеот bvoykov » 06 Юли 2024, 11:54

Като цяло не съм дал изчерпателен отговор, но сега ще дам. Очаквах от остроумните скучаещи след зададени от мен насочващи въпроси това да стане, но те си измиха ръцете с отговори от по 10-тина символа, което не ме изненада като цяло.
За да се даде пълноценен отговор на цялата тази "каша", следва се установят комплекс от обстоятелства, всичките от които със съдействието на питащия. Това трудно може да стане в правен форум, особено след пролиферацията на юзъри със съмнителна компетентност, затова най-добре е да потърсите помощ от юрист и по-точно - от адвокат. И то своевременно е трябвало. thebeast правилно повдигна въпроса с това как е влязъл в сила този електронен фиш, защото ако е влязъл в сила, обсъждането на варианти за обжалване, включително и за приложение на любимия на 90% от хората чл. 34 ЗАНН, са практически лишени от смисъл, но ще стигна и до там.

Добре, приемаме, че нарушението е от м. юли 2020 г., Вие как разбрахте, че е издаден чак през март 2021 г.? Обикновено полицията не бавят издаването на електронни фишове, а никъде в самия електронен фиш не пише и дата на издаване. Те не са и задължени да пишат, реквизитите на електронния фиш са изрично изброени в чл. 189, ал. 4 ЗДвП, там няма "дата на издаване". Тази дата може да се установи само от разпечатка от системата на МВР "АИС-АНД" или поне аз така само съм виждал. Колкото до любимия ни чл. 34 ЗАНН преобладаващата съдебна практика е, че тези срокове не се прилагат в производството по издаване на електронен фиш за разлика в производството по "общия ред", започващо със съставяне на акт и приключващо с издаване на наказателно постановление. В този смисъл са и мотивите на Тълкувателно решение № 1/26.02.2014 г. по т.д. № 1/2013 г. на Върховния административен съд. ЕФ е приравнен само по последиците на НП, не и по форма, съдържание и процедура по издаване. Въпреки това адвокати и всякакви други много обичат да го пишат този чл. 34 ЗАНН в жалбите си, има съдии, които се "хващат", може би основно в София, където "всеки си е сам шериф", но има региони из "провинцията", където е дори въздигнато в константна практика (Административен съд - Велико Търново например, който е последна инстанция на този вид дела за такива нарушения, постъпва точно така с всички дела на територията на Търновска област, следователно и около 4-те или 5-те районни съдилища в областта му подгласят в рефрен). За мен лично тази практика е в нарушение на тълкуването, дадено от Върховния административен съд, но това е друга тема. Както казах, от разказа на автора не съм убеден, че може да се установи кога е издаден електронният фиш.

По-същественият проблем е този електронен фиш как е влязъл въобще в сила. Чл. 64 ЗАНН ни казва кое кога влиза в сила. Предпоставка на влизане на едно нещо в сила е редовното му връчване, т.е. на нарушителя следва да се връчи екземпляр от "документа", с който той бива наказан, и от този момент тече срокът на обжалване, след изтичането на който НП или ЕФ влизат в сила и чак тогава подлежат на принудително изпълнение с НАП или по друг начин, както установихме по-горе противно на глупостите на единия скучаещ. Авторът твърди за някакво електронно съобщение от НАП, което като го е натиснал и е почнал да тече срока. Хубаво, ама какво е съдържанието на това електронно съобщение от публичен изпълнител? Публичният изпълнител няма задължение да връчва електронни фишове и не съм чувал да го прави, най-вероятно е изпратил покана за доброволно изпълнение по този начин на твърдяната дата 16.02.2023 г. Публичен изпълнител, съдебен изпълнител и т.н. се "задействат", когато имат акт, подлежащ на изпълнение, т.е. влязъл в сила акт - било то електронен фиш, НП, акт за установяване на публични задължения и прочие. Обикновено мисля НАП като връчват по електронен път, посочват май в препратката, че ще се счита за връчено, поне аз имам такива спомени, когато на мен ми връчиха съобщение, че ще ми правят проверка и ми искаха обяснения и документи в даден срок. Сега, отскоро на полицията им "отвориха" възможност да уведомяват тези с издадени електорнни фишове по електронен път - чл. 189, ал. 4а ЗДвП. По-надолу четем ал. 4д, която казва, че уведомяването има информативен характер, т.е. най-вероятно от този момент няма да текат никакви срокове, предпоставящи влизане в сила на електрония фиш. Тогава се връщаме на изходна позиция отново, какво е станало? Аз виждам 2 варианта. Обикновено електронният фиш се връчва основно по 2 начина - по пощата с препоръчано писмо с обратна разписка - чл. 186а, ал. 1, т. 3 ЗДвП, или от някой служител на МВР, било то полицай или друг - чл. 186а, ал. 1, т. 1 ЗДвП. Изключвам последната хипотеза, иначе авторът щеше да каже. Остава първият вариант - по пощата. Тука са възможни "два подварианта". Със сигурност са му изпратили писмо с обратна разписка, но то може да се е върнало като непотърсено. Това НЕ Е равносилно на връчване, такава измишльотина като чл. 58, ал. 2 ЗАНН, която много често се прилага от наказващи органи, но рядко законосъобразно, за електронните фишове НЯМА. Ако никой не е получавал писмото и фишът е изпратен за събиране в НАП, имаме невлязъл в сила електронен фиш и тука... вече сценариите са трудни за разгадаване, защото и полицията, чието задължение е да предвижи преписката, няма да знаят какво точно да се направи. За мен лично ако не е връчен електронният фиш, то той не е влязъл в сила и подлежи на обжалване, тука нашият селски административен съд на село смятам, че е на същото становище, не съм проучвал въпроса из другите вилаети и в "столицата" как е. Означава, че следва да се подаде жалба чрез областната дирекция, която е издала фиша, до съответния съд, където е извършено нарушението. Може и директно до съда, обичайно ако от полицията не знаят как да предвиждат или бавят жалбата, тогава съдът ще изиска от тях материалите във връзка с издадения електронен фиш и ако не е влязъл в сила, ще се произнесе. Един от скучаещите спомена, че НК не се прилагал, щото бил за "по-сериозни неща", което не е съвсем правилно и той много добре го знае, само че очевидно не внимава. Щом чл. 34 ЗАНН не се прилага, за глобите по принцип давностни срокове за налагане на наказанието също няма, но, има едно тълкувателно постановление на ВКС и ВАС - № 1/27.02.2015 г. , според което налагане на наказание "глоба" за административни нарушения се прилага давностният срок по Наказателния кодекс, защото в ЗАНН такъв няма (има само за влезлите в сила глоби - чл. 82 ЗАНН - това е тънка разлика, която много малко хора правят). Така приложение намира чл. 80, ал. 5, т. 5 НК, според която тогава давностният срок е 3 години от извършване на нарушението, но ако са предприети действия по отркиване на нарушителя - общият срок става 4 години и шест месеца, затова на практика се приема, че изминат ли 4 години и шест месеца от датата на нарушението и нямаме влязъл в сила ЕФ или НП, същото следва да се отмени и това би било най-солидната защита на автора, но... тя е при условие, че ЕФ или НП не е влязло в сила, информация за което ние не разполагаме категорично.
Другият подвариант е ЕФ да е изпратен с препоръчано писмо и обратна разписка на постоянния адрес на питащия както му е редът и някой друг да го е получил и да се е подписал. Тогава документът е редовно връчен и наистина може да влезе в сила. Защитата тогава е по чл. 70 ЗАНН, но не мисля, че нещо ще се случи, ако действително получилият писмото е някои от домашните на питащия и живее на адреса. Ако е комшия и т.н., може би би могло да "стане" нещо, но не е сигурно.
Като цяло единственото ефективно средство за защита срещу електронните фишове е изтеклата давност. Много трудно може да бъде "съборен" ЕФ на други основания, има адвокати, които се заиграват там с протокола, дето ченгетата трябва да изготвят, когато използват техническо средство. Мрънка се как не било посочено къде е камерата, мобилна или стационарна ли е и прочие, такива шменти-капели обикновено се отхвърлят, но има съдии, които им се връзват. Аз не съм им привърженик и е по-скоро комарджийски прийом. Най-вероятно пред този тунел е имало знак за ограничение с до 90 км/ч или знак за край на автомагистралата. Такъв има примерно на Хемус на единия мост до края на първия тунел на излизане от София мисля. Сега има една подробност, на която според мен не се обръща внимание в протокола - за отстоянието на АТСС от знака за ограничение, когато е приложимо, но в нашия вилает още никой не се е "заиграл" с нея и е излишно мисля да развивам моите виждания в така или иначе вече достатъчно дълъг пост.

Ако ЕФ не може да бъде "съборен" по съдебен ред, на практика глобата не може да бъде отменена вече. Защита може само срещу действията на публичния изпълнител или на ЧСИ, които се отнасят до нарушение на правилата на самите действия за изпълнение, на самата процедура, не за действителността на задължението. Обжалването им може да забави, но няма да елиминира изпълнението на задължението. Основните възражения при наложен запор са, че е наложен върху вземане под законовия минимум, ако мога така разбираемо да се изразя, което е необходимо за живеене на длъжника - примерно парични средства в размер до една минимална работна заплата месечно обичайно не следва да се удържат в полза на съдебния изпълнител, но може да има изключения, за които няма да навлизам в подробности. Сами може да разберете, че стигне ли се до принудително изпълнение, отърване от задължението практически няма. Вие може да сте изпуснал сроковете за обжалване на действията било то на публичен изпълнител или на ЧСИ, защото сочите как Ви е връчено съобщение от публичен изпълнител на 16.02.2023 г. Сега сме 6.07.2024 г. - повече от една година. Действията обикновено се обжалват в кратък срок след като бъде уведомен длъжникът за тях, тука далеч сме надхвърлили всякакви срокове. Няма пречка сумата да се изтегли и преди изтичане на срока на обжалване, това е законосъобразно. С поканата за доброволно изпълнение може едновременно да се наложат запори и възбрани и така и се процедира на практика. Пак подчертавам, защото виждам, че сте разказал как синът Ви е съобщил, че Вие сте карал автомобила и "глобата е дошла при Вас" - което не знам как интерпретирам, защото изглежда, че електронният фиш Ви е бил връчен много преди публичен изпълнител ли, ЧСИ ли, да тръгне да Ви удържа от сумата. Като не помогне всичко това - остава вариантът, предложен от thebeast по-горе.
bvoykov
Потребител
 
Мнения: 568
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43

Re: Електронен фиш глоба

Мнениеот guest1 » 06 Юли 2024, 13:14

bvoykov написа:Като цяло не съм дал изчерпателен отговор, но сега ще дам. Очаквах от остроумните скучаещи след зададени от мен насочващи въпроси това да стане, но те си измиха ръцете с отговори от по 10-тина символа, което не ме изненада като цяло.

Хайде да спреш с твоите изислици. Такива фермани - нито има кой да чете, нито пък някой ще пише - особено, асе се е логнал от телефон.
Това е форум и се пишат максимално кратки мнения - не съдебно заседание с двучасови пледоарии!

И нещо хо същество.
bvoykov написа:Обикновено полицията не бавят издаването на електронни фишове, а никъде в самия електронен фиш не пише и дата на издаване. Те не са и задължени да пишат, реквизитите на електронния фиш са изрично изброени в чл. 189, ал. 4 ЗДвП, там няма "дата на издаване". Тази дата може да се установи само от разпечатка от системата на МВР "АИС-АНД" или поне аз така само съм виждал.

Тук съвсем се мота. Хем няма дата, хем може да се намери от системата?
В члена - който споменаваш - си пише:
Чл. 189. (4) При нарушение, установено и заснето с автоматизирано техническо средство или система, за което не е предвидено наказание лишаване от право да се управлява моторно превозно средство или отнемане на контролни точки, се издава електронен фиш в отсъствието на контролен орган и на нарушител за налагане на глоба в размер, определен за съответното нарушение. Електронният фиш съдържа данни за: териториалната структура на Министерството на вътрешните работи, на чиято територия е установено нарушението, мястото, датата, точния час на извършване на нарушението, регистрационния номер на моторното превозно средство, собственика, на когото е регистрирано превозното средство, описание на нарушението, нарушените разпоредби, размера на глобата, срока, сметката, начините за доброволното и заплащане. Образецът на електронния фиш се утвърждава от министъра на вътрешните работи.


Или ти не правиш разлика, между електронен фиш и НП, издадено на основание АУАН?

И понеже четеш ЗДвП, чл. 189 - виж и следващите алинеи
(4а) При нарушения, за които е издаден фиш, електронен фиш или наказателно постановление, на нарушителя се изпраща уведомление на електронната поща или кратко текстово съобщение на мобилен телефонен номер, подадени от лицето при издаване или при подмяна на свидетелство за управление на моторно превозно средство или при издаване на свидетелство за регистрация на моторно превозно средство или ремарке.
(4б) Уведомяването се извършва от лица, оправомощени от министъра на вътрешните работи.
(4в) Уведомяването се извършва в срок до три работни дни от датата, на която е издаден фишът, електронният фиш или наказателното постановление по чл. 4а.
(4г) При неподадени или неправилно подадени данни за контакт уведомлението по ал. 1 се счита за редовно извършено.
(4д) Уведомлението има информативен характер и не е предпоставка за ангажиране или освобождаване от административнонаказателна отговорност.
(5) Електронният фиш по ал. 4 се връчва на лицето по чл. 188, ал. 1 или 2 по един от начините по чл. 186а. В 14-дневен срок от получаването му собственикът заплаща глобата или предоставя в съответната териториална структура на Министерството на вътрешните работи писмена декларация с данни за лицето, извършило нарушението, и копие на свидетелството му за управление на моторно превозно средство. На лицето, посочено в декларацията, се издава и изпраща електронен фиш по ал. 4 за извършеното нарушение. Първоначално издаденият електронен фиш се анулира.
(6) В 7-дневен срок от получаването на електронния фиш може да се направи писмено възражение пред директора на съответната структура на Министерството на вътрешните работи. Директорът разглежда възражението и преценява доказателствата в 7-дневен срок от постъпването му. Издаденият електронен фиш се анулира, ако от събраните доказателства е установено, че:
1. моторното превозно средство е било обявено за издирване;
2. нарушението е извършено с моторно превозно средство със специален режим на движение.
(7) Директорът на областната дирекция на Министерството на вътрешните работи уведомява собственика на превозното средство, а когато то е собственост на юридическо лице - неговия законен представител, за решението си по ал. 6 в 7-дневен срок от датата на анулирането, съответно - на отказа за анулиране на фиша.
(8) Електронният фиш подлежи на обжалване по реда на Закона за административните нарушения и наказания. Жалбата срещу електронния фиш се подава в 14-дневен срок от получаването му, а когато е направено възражение по ал. 6 - в 14-дневен срок от съобщаването на отказа за анулиране на фиша. В 7-дневен срок от получаване на жалбата директорът на съответната структура на Министерството на вътрешните работи, на чиято територия е установено нарушението, или оправомощено от него лице я изпраща заедно с цялата преписка на съответния районен съд, като в съпроводителното писмо посочва и доказателствата в подкрепа на обжалвания електронен фиш, както и информация за участъка от пътя с описание на мястото и географските координати, действащото ограничение на скоростта по чл. 21, посоката на движение на автомобила, разположението на автоматизираното техническо средство, неговия вид и данни за извършена метрологична проверка.
(9) При плащане на глобата, наложена с електронен фиш, в срока по ал. 8 се дължи 70 на сто от нейния размер. Глобата, наложена с електронен фиш, който е бил обжалван и потвърден от съда, се дължи в пълен размер.
(10) Влизат в сила електронните фишове, които:
1. (отм. - ДВ, бр. 66 от 2023 г., в сила от 01.08.2023 г.)
2. не са обжалвани в срока по ал. 8;
3. са обжалвани, но са потвърдени или изменени от съда;
4. са платени в срока за доброволно плащане - считано от датата на плащането.
(11) Влезлият в сила електронен фиш се смята за влязло в сила наказателно постановление.
(12) Наказателните постановления се издават от министъра на вътрешните работи, от министъра на отбраната, от министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията и от кметовете на общините или от определени от тях длъжностни лица съобразно тяхната компетентност.
(13)
(14) За неуредените в този закон случаи по съставянето на актовете, издаването и обжалването на наказателните постановления и фишове и по изпълнението на наложените наказания се прилагат разпоредбите на Закона за административните нарушения и наказания.
(15) Изготвените с технически средства или системи, заснемащи или записващи датата, точния час на нарушението и регистрационния номер на моторното превозно средство, снимки, видеозаписи и разпечатки са веществени доказателствени средства в административнонаказателния процес.


Говори се за уведомяване - не за физическо връчване.
Също - кога влизат в сила!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2255
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Електронен фиш глоба

Мнениеот nikodim77 » 06 Юли 2024, 13:49

Здравейте отново,

Един доказан cмoтaняк (тук в тази тема го допотвърди вече!) написа:
айде да спреш с твоите изислици. Такива фермани - нито има кой да чете, нито пък някой ще пише - особено, асе се е логнал от телефон.
Това е форум и се пишат максимално кратки мнения - не съдебно заседание с двучасови пледоарии!

За пореден път питам, кой си ти бе прост троле, че да отговаряш по толкова нелицеприятен и долен начин на доказан юрист, който е отделил от времето си и е положил труд да ограмоти и такива нещастници като теб с подробен анализ над разискван проблем във форума.
Когато напиша „паразит” админите ме цензурират, а си затварят очите, когато едно нещастно мижаво тролче унищожава тази платформа – действия няма?!?! Особено когато има наглостта и арогантността, проявена тук!
Вземи и се скрий някъде, а най-добре скочи от високо та форумът да си отдъхне от теб бе л**но такова!

Колега Войков,
Запознат съм с цитираното от Вас ТР. И макар да съм с резерви досежно някои от твърденията му да, резонно е... Относно сроковете по 34 –ЗАНН единствено този за едногодишния период в който не е съставен акт (фиш) се взема по-сериозно впредвид в съдебната практика.
Последен случай е с връчен фиш на собственик на МПС, за нарушение извършено преди 11 месеца, той пуска декларация по реда на ЗДвП, през това време изтичат 12 месеца, и АНП е прекратено, без издаване на ЕФ по отношение на водача, управлявал МПС.
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1272
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Електронен фиш глоба

Мнениеот nothingelse » 06 Юли 2024, 20:19

bvoykov написа:Като цяло не съм дал изчерпателен отговор, но сега ще дам. Очаквах от остроумните скучаещи след зададени от мен насочващи въпроси това да стане, но те си измиха ръцете с отговори от по 10-тина символа, което не ме изненада като цяло.
За да се даде пълноценен отговор на цялата тази "каша", следва се установят комплекс от обстоятелства, всичките от които със съдействието на питащия. Това трудно може да стане в правен форум, особено след пролиферацията на юзъри със съмнителна компетентност, затова най-добре е да потърсите помощ от юрист и по-точно - от адвокат. И то своевременно е трябвало. thebeast правилно повдигна въпроса с това как е влязъл в сила този електронен фиш, защото ако е влязъл в сила, обсъждането на варианти за обжалване, включително и за приложение на любимия на 90% от хората чл. 34 ЗАНН, са практически лишени от смисъл, но ще стигна и до там.

Добре, приемаме, че нарушението е от м. юли 2020 г., Вие как разбрахте, че е издаден чак през март 2021 г.? Обикновено полицията не бавят издаването на електронни фишове, а никъде в самия електронен фиш не пише и дата на издаване. Те не са и задължени да пишат, реквизитите на електронния фиш са изрично изброени в чл. 189, ал. 4 ЗДвП, там няма "дата на издаване". Тази дата може да се установи само от разпечатка от системата на МВР "АИС-АНД" или поне аз така само съм виждал. Колкото до любимия ни чл. 34 ЗАНН преобладаващата съдебна практика е, че тези срокове не се прилагат в производството по издаване на електронен фиш за разлика в производството по "общия ред", започващо със съставяне на акт и приключващо с издаване на наказателно постановление. В този смисъл са и мотивите на Тълкувателно решение № 1/26.02.2014 г. по т.д. № 1/2013 г. на Върховния административен съд. ЕФ е приравнен само по последиците на НП, не и по форма, съдържание и процедура по издаване. Въпреки това адвокати и всякакви други много обичат да го пишат този чл. 34 ЗАНН в жалбите си, има съдии, които се "хващат", може би основно в София, където "всеки си е сам шериф", но има региони из "провинцията", където е дори въздигнато в константна практика (Административен съд - Велико Търново например, който е последна инстанция на този вид дела за такива нарушения, постъпва точно така с всички дела на територията на Търновска област, следователно и около 4-те или 5-те районни съдилища в областта му подгласят в рефрен). За мен лично тази практика е в нарушение на тълкуването, дадено от Върховния административен съд, но това е друга тема. Както казах, от разказа на автора не съм убеден, че може да се установи кога е издаден електронният фиш.

По-същественият проблем е този електронен фиш как е влязъл въобще в сила. Чл. 64 ЗАНН ни казва кое кога влиза в сила. Предпоставка на влизане на едно нещо в сила е редовното му връчване, т.е. на нарушителя следва да се връчи екземпляр от "документа", с който той бива наказан, и от този момент тече срокът на обжалване, след изтичането на който НП или ЕФ влизат в сила и чак тогава подлежат на принудително изпълнение с НАП или по друг начин, както установихме по-горе противно на глупостите на единия скучаещ. Авторът твърди за някакво електронно съобщение от НАП, което като го е натиснал и е почнал да тече срока. Хубаво, ама какво е съдържанието на това електронно съобщение от публичен изпълнител? Публичният изпълнител няма задължение да връчва електронни фишове и не съм чувал да го прави, най-вероятно е изпратил покана за доброволно изпълнение по този начин на твърдяната дата 16.02.2023 г. Публичен изпълнител, съдебен изпълнител и т.н. се "задействат", когато имат акт, подлежащ на изпълнение, т.е. влязъл в сила акт - било то електронен фиш, НП, акт за установяване на публични задължения и прочие. Обикновено мисля НАП като връчват по електронен път, посочват май в препратката, че ще се счита за връчено, поне аз имам такива спомени, когато на мен ми връчиха съобщение, че ще ми правят проверка и ми искаха обяснения и документи в даден срок. Сега, отскоро на полицията им "отвориха" възможност да уведомяват тези с издадени електорнни фишове по електронен път - чл. 189, ал. 4а ЗДвП. По-надолу четем ал. 4д, която казва, че уведомяването има информативен характер, т.е. най-вероятно от този момент няма да текат никакви срокове, предпоставящи влизане в сила на електрония фиш. Тогава се връщаме на изходна позиция отново, какво е станало? Аз виждам 2 варианта. Обикновено електронният фиш се връчва основно по 2 начина - по пощата с препоръчано писмо с обратна разписка - чл. 186а, ал. 1, т. 3 ЗДвП, или от някой служител на МВР, било то полицай или друг - чл. 186а, ал. 1, т. 1 ЗДвП. Изключвам последната хипотеза, иначе авторът щеше да каже. Остава първият вариант - по пощата. Тука са възможни "два подварианта". Със сигурност са му изпратили писмо с обратна разписка, но то може да се е върнало като непотърсено. Това НЕ Е равносилно на връчване, такава измишльотина като чл. 58, ал. 2 ЗАНН, която много често се прилага от наказващи органи, но рядко законосъобразно, за електронните фишове НЯМА. Ако никой не е получавал писмото и фишът е изпратен за събиране в НАП, имаме невлязъл в сила електронен фиш и тука... вече сценариите са трудни за разгадаване, защото и полицията, чието задължение е да предвижи преписката, няма да знаят какво точно да се направи. За мен лично ако не е връчен електронният фиш, то той не е влязъл в сила и подлежи на обжалване, тука нашият селски административен съд на село смятам, че е на същото становище, не съм проучвал въпроса из другите вилаети и в "столицата" как е. Означава, че следва да се подаде жалба чрез областната дирекция, която е издала фиша, до съответния съд, където е извършено нарушението. Може и директно до съда, обичайно ако от полицията не знаят как да предвиждат или бавят жалбата, тогава съдът ще изиска от тях материалите във връзка с издадения електронен фиш и ако не е влязъл в сила, ще се произнесе. Един от скучаещите спомена, че НК не се прилагал, щото бил за "по-сериозни неща", което не е съвсем правилно и той много добре го знае, само че очевидно не внимава. Щом чл. 34 ЗАНН не се прилага, за глобите по принцип давностни срокове за налагане на наказанието също няма, но, има едно тълкувателно постановление на ВКС и ВАС - № 1/27.02.2015 г. , според което налагане на наказание "глоба" за административни нарушения се прилага давностният срок по Наказателния кодекс, защото в ЗАНН такъв няма (има само за влезлите в сила глоби - чл. 82 ЗАНН - това е тънка разлика, която много малко хора правят). Така приложение намира чл. 80, ал. 5, т. 5 НК, според която тогава давностният срок е 3 години от извършване на нарушението, но ако са предприети действия по отркиване на нарушителя - общият срок става 4 години и шест месеца, затова на практика се приема, че изминат ли 4 години и шест месеца от датата на нарушението и нямаме влязъл в сила ЕФ или НП, същото следва да се отмени и това би било най-солидната защита на автора, но... тя е при условие, че ЕФ или НП не е влязло в сила, информация за което ние не разполагаме категорично.
Другият подвариант е ЕФ да е изпратен с препоръчано писмо и обратна разписка на постоянния адрес на питащия както му е редът и някой друг да го е получил и да се е подписал. Тогава документът е редовно връчен и наистина може да влезе в сила. Защитата тогава е по чл. 70 ЗАНН, но не мисля, че нещо ще се случи, ако действително получилият писмото е някои от домашните на питащия и живее на адреса. Ако е комшия и т.н., може би би могло да "стане" нещо, но не е сигурно.
Като цяло единственото ефективно средство за защита срещу електронните фишове е изтеклата давност. Много трудно може да бъде "съборен" ЕФ на други основания, има адвокати, които се заиграват там с протокола, дето ченгетата трябва да изготвят, когато използват техническо средство. Мрънка се как не било посочено къде е камерата, мобилна или стационарна ли е и прочие, такива шменти-капели обикновено се отхвърлят, но има съдии, които им се връзват. Аз не съм им привърженик и е по-скоро комарджийски прийом. Най-вероятно пред този тунел е имало знак за ограничение с до 90 км/ч или знак за край на автомагистралата. Такъв има примерно на Хемус на единия мост до края на първия тунел на излизане от София мисля. Сега има една подробност, на която според мен не се обръща внимание в протокола - за отстоянието на АТСС от знака за ограничение, когато е приложимо, но в нашия вилает още никой не се е "заиграл" с нея и е излишно мисля да развивам моите виждания в така или иначе вече достатъчно дълъг пост.

Ако ЕФ не може да бъде "съборен" по съдебен ред, на практика глобата не може да бъде отменена вече. Защита може само срещу действията на публичния изпълнител или на ЧСИ, които се отнасят до нарушение на правилата на самите действия за изпълнение, на самата процедура, не за действителността на задължението. Обжалването им може да забави, но няма да елиминира изпълнението на задължението. Основните възражения при наложен запор са, че е наложен върху вземане под законовия минимум, ако мога така разбираемо да се изразя, което е необходимо за живеене на длъжника - примерно парични средства в размер до една минимална работна заплата месечно обичайно не следва да се удържат в полза на съдебния изпълнител, но може да има изключения, за които няма да навлизам в подробности. Сами може да разберете, че стигне ли се до принудително изпълнение, отърване от задължението практически няма. Вие може да сте изпуснал сроковете за обжалване на действията било то на публичен изпълнител или на ЧСИ, защото сочите как Ви е връчено съобщение от публичен изпълнител на 16.02.2023 г. Сега сме 6.07.2024 г. - повече от една година. Действията обикновено се обжалват в кратък срок след като бъде уведомен длъжникът за тях, тука далеч сме надхвърлили всякакви срокове. Няма пречка сумата да се изтегли и преди изтичане на срока на обжалване, това е законосъобразно. С поканата за доброволно изпълнение може едновременно да се наложат запори и възбрани и така и се процедира на практика. Пак подчертавам, защото виждам, че сте разказал как синът Ви е съобщил, че Вие сте карал автомобила и "глобата е дошла при Вас" - което не знам как интерпретирам, защото изглежда, че електронният фиш Ви е бил връчен много преди публичен изпълнител ли, ЧСИ ли, да тръгне да Ви удържа от сумата. Като не помогне всичко това - остава вариантът, предложен от thebeast по-горе.


Издаден е март 2021г.,видно от справка в системата на МВР.Връчен ми е първо когато подавах документи за нова книжка в районното през ноември 2021 и впоследствие от НАП на 16.02.2023г. с препратка и покана за доброволно изпълнение.Прав сте,много време е минало,но ако изначално не са спазени сроковете за издаването на фиша,нямам ли основание да обжалвам сега пред ЧСИ?
nothingelse
Младши потребител
 
Мнения: 26
Регистриран на: 14 Дек 2020, 01:36

Re: Електронен фиш глоба

Мнениеот nikodim77 » 06 Юли 2024, 21:53

Здравейте отново,
Макар въпросът ви да е формулиран конкретно до bvoykov, ще си позволя да дам свое становище.
Преди всичко, по изложените от Вас обстоятелства, сроковете са спазени. Цялата АНП е пртекла съгласно закона. Дори и да имаше пропуснати такъв, то на този етап отново щяхте да сте лишени от право да обжалвате поради пропуснати срокове, а за възобновяване на АНП не може и да става дума.
При Вас шансове биха били налични, ако ЕФ не Ви е бил връчен редовно (не обръщайте внимание на твърдението на форумния трол за уведомяване - не за физическо връчване, който не знае на кой свят е и защо…), защото ако не Ви беше връчен, то нямаше да е влязъл в сила, съответно да подлежи на принудително събиране наложената парична санкция. Уви при вас е било (поне на хартия) надлежно връчване…

пп.
Към днешна дата може да се позовете на погасителна давност, която не се прилага служебно от НАП.
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1272
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Електронен фиш глоба

Мнениеот nothingelse » 06 Юли 2024, 22:10

nikodim77 написа:Здравейте отново,
Макар въпросът ви да е формулиран конкретно до bvoykov, ще си позволя да дам свое становище.
Преди всичко, по изложените от Вас обстоятелства, сроковете са спазени. Цялата АНП е пртекла съгласно закона. Дори и да имаше пропуснати такъв, то на този етап отново щяхте да сте лишени от право да обжалвате поради пропуснати срокове, а за възобновяване на АНП не може и да става дума.
При Вас шансове биха били налични, ако ЕФ не Ви е бил връчен редовно (не обръщайте внимание на твърдението на форумния трол за уведомяване - не за физическо връчване, който не знае на кой свят е и защо…), защото ако не Ви беше връчен, то нямаше да е влязъл в сила, съответно да подлежи на принудително събиране наложената парична санкция. Уви при вас е било (поне на хартия) надлежно връчване…

пп.
Към днешна дата може да се позовете на погасителна давност, която не се прилага служебно от НАП.


Имате предвид възражението по чл.34 ЗАНН или по Наказателния кодекс?Благодаря
nothingelse
Младши потребител
 
Мнения: 26
Регистриран на: 14 Дек 2020, 01:36

Re: Електронен фиш глоба

Мнениеот guest1 » 06 Юли 2024, 22:18

nikodim77 написа:Към днешна дата може да се позовете на погасителна давност ...

Бах мааму - стана ли вече 2031 година? Как лети времето.

Я си свери инфото - колко е давностния срок!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2255
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Електронен фиш глоба

Мнениеот nothingelse » 06 Юли 2024, 22:58

nikodim77 написа:
До nothingelse .,:
Тук става въпрос за административнонаказателно производство няма НК и не питайте повече за НК. Също така вече Ви бе пояснено за чл. 34 от ЗАНН (прочетете ми предходния пост, както и този на bvoykov).
Мисля, че по темата всичко Ви е разяснено вече…

Благодаря,пред кой орган се прави възражение,по мястото на извършване на нарушението и местния съд или пред окръжния съд на седалището на ЧСИ?
nothingelse
Младши потребител
 
Мнения: 26
Регистриран на: 14 Дек 2020, 01:36

Re: Електронен фиш глоба

Мнениеот nikodim77 » 06 Юли 2024, 23:02

Благодаря,пред кой орган се прави възражение,по мястото на извършване на нарушението и местния съд или?

Вие нищо ли не разбрахте от отговорите до тук?!? Какво възражение и пред кого? За какво искате да възразявате?!?
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1272
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Следваща

Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 28 госта


cron