начало

При прехвърляне на имот с цел обезпечаване на заем ползват ли се следващите му купувачи от правилото на чл. 17, ал. 2 ЗЗД При прехвърляне на имот с цел обезпечаване на заем ползват ли се следващите му купувачи от правилото на чл. 17, ал. 2 ЗЗД

otdavane pod naem

Казуси за недвижими имоти


otdavane pod naem

Мнениеот drd » 26 Май 2004, 10:54

Zdraveite, imam edin vupros otnosno otdavaneto pod naem na nedvijimo imushtestvo. Poneje ne sum iurist, ste pomolia za pomosht. Pri polojenie che dogovora mejdu naemodatelia i naematelia e iztekul, pri kakvi obstoiatelstva naemodateliat ima pravo da izgoni naematelia ? Do kolkoto znam naematelia se polzwa ot opredeleni priwilegii v takuv sluchai. Sushto taka edin vapros malko v strani ot temata - ima li zakon chrez koito naematela da stane sobstvenik na imota ako dostatuchno dulgo e bil naematel na wuprosnia imot ?
drd
 

Re: otdavane pod naem

Мнениеот 14 » 26 Май 2004, 12:17

Ако договорът за наем е бил срочен и след изтичане на срока му ползването от страна на наемателя е продължило без противопоставяне от страна на наемодателя ,договорът за наем се трансформира в безсрочен .Тогава наемодателя може са го прекрати като отправи до наемателя едномесечно писмено предизвестие за прекратяване на договора .Ако липсва доброволно опразване наемодателят следва да предяви иск за връщане на наетата вещ пред районния съд.
Няма закон ,който да дава права на наемателя да стане собственик на даден имот или да има привилегия да го закупи ,ако същия се продава.В някои държави ,доколкото знам ,съществуват такива правила.У нас-не.Друг е въпросът ,ако наемателят престане да се мисли за такъв ,а почне да се смята за собственик на имота и да го владее за своя сметка ,тогава би станал собственик на основание давностно владение след изтичане на 10 годишен срок.Но това е почти невъзможна хипотеза в случаите ,когато наистина става дума за наемател,ползващ имота.
14
 

Re: otdavane pod naem

Мнениеот boba » 26 Май 2004, 12:50

След изтичане срока на договора, наемателят няма никакви привилегии камо ли да стане собственик на имота. Наемните отношения, дори и при дълъг срок, не са основание да направят някого собственик. С едно изключение - "жилищната мафия", но те не чакат никакви срокове.
boba
 

Re: otdavane pod naem

Мнениеот Изгорелов » 29 Май 2004, 22:48

Не е много трудно наемател да стане "собственик" и дълго време безнаказано и безплатно да владее имота и дори да се разпорежда с него.
Например,наемателч имайки всички данни на недвижимия имот и на собственика(особено ако е един и е възрастен и не живее в същия град) да изготви фалшиво пълномощно и да продаде имота на дуг или на себе си и така няколко пъти.Същевременно да си плаща наема и да плаща данъка на имота вместо собственика и последния да не разбере нищо.След пет год. ще е собственик,тъй като го е владял добросъвестно.Дори да бъде открит,с малко пари делата ще продължат с години,а краде ца не може да бъде изваден от имота до окончателното решение на Съда ....
Трудно може да се докаже и виновност на крадеца.............
Отдаването на имот под наем в Б-я си е голям риск.
Изгорелов
 


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 33 госта


cron