начало

Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание

Право на собственост върху имот след смърт

Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Право на собственост върху имот след смърт

Мнениеот imotsofi » 18 Окт 2023, 15:11

Здравейте,

Малко нестандартен може би случай.
Родителите ми са закупили апартамент преди 1998 г (за който нямам никакви документи и не излиза нищо след справка в АВп - само договор за закупуване от ГЖЧ от военно-жилищния фонд - и двамата родителите фигурират в договора)
Родителите ми са се развели по-късно и съдията е определил че жилището ще се ПОЛЗВА от майката и детето и че бащата ще напусне жилището, тъй като не е годно за преустрояване.
Бащата от негова страна има дете, което е от предишен брак и се води наследник по удостоверение за наследници.

В жилището винаги сме живяли с майка ми, но след смъртта на бащата не сме сигурни до каква степен имаме право и възможност за претенция върху собствеността и как да се процедира.

Жилището е поддържано, ремонтирано и са му плащани данъци през последните над 21 години. Според данъчното той има дял, защото и неговия дял плащам, но според данъчното има и кола, но тя е бракувана преди повече от 15 години, така че не мога да вярвам съвсем.

Склонен съм да си и заплатя адвокатска услуга, но не знам към какъв вид адвокат трябва да се обърна, тъй като знам че си има тънкост дали е имотно или бракоразводно, а в случая е комбинация :lol:
imotsofi
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 18 Окт 2023, 14:56

Re: Право на собственост върху имот след смърт

Мнениеот guest1 » 18 Окт 2023, 20:01

imotsofi написа: дали е имотно или бракоразводно, а в случая е комбинация :lol:

Здравейте!

Няколко ключови момента определят ситуацията.

1. При покупко-продажбата Вашите родители са вписани като купувачи. Тоест - жилището е част от СИО!
2. При развода - всичко се променя.
Чл. 27. (1) Съпружеската имуществена общност се прекратява с прекратяването на брака.

Ползването и собствеността са много различни неща. В решението за развода е трябвало да се формулира - кой какво получава като собственост, не като право на ползване.
3. Детето на Вашия баща е наследник (вписан в УН) заради кръвната връзка - както и Вие. Но Вашата майка - едва ли фигурира в УН.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2255
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Право на собственост върху имот след смърт

Мнениеот imotsofi » 18 Окт 2023, 20:42

guest1 написа:
imotsofi написа: дали е имотно или бракоразводно, а в случая е комбинация :lol:

Здравейте!

Няколко ключови момента определят ситуацията.

1. При покупко-продажбата Вашите родители са вписани като купувачи. Тоест - жилището е част от СИО!
2. При развода - всичко се променя.
Чл. 27. (1) Съпружеската имуществена общност се прекратява с прекратяването на брака.

Ползването и собствеността са много различни неща. В решението за развода е трябвало да се формулира - кой какво получава като собственост, не като право на ползване.
3. Детето на Вашия баща е наследник (вписан в УН) заради кръвната връзка - както и Вие. Но Вашата майка - едва ли фигурира в УН.

В решението на развода само се споменава за право на ползване, без никакво определяне на собствеността след развода.

Иначе по т.3 допълвам че не очаквам майка ми да излезе като наследник, а не съм сигурен доколко доведената ми сестра наследява част от неговата половина(ако такава има) от имота. С две думи дали трябва да се "деля" с нея и има ли възможности за доказване на собственост или придобиване на собственост по т.нар давност
imotsofi
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 18 Окт 2023, 14:56

Re: Право на собственост върху имот след смърт

Мнениеот guest1 » 18 Окт 2023, 22:39

imotsofi написа:В решението на развода само се споменава за право на ползване, без никакво определяне на собствеността след развода.

Иначе по т.3 допълвам че не очаквам майка ми да излезе като наследник, а не съм сигурен доколко доведената ми сестра наследява част от неговата половина(ако такава има) от имота. С две думи дали трябва да се "деля" с нея и има ли възможности за доказване на собственост или придобиване на собственост по т.нар давност

Най-добре е - с всички документи и при адвокат.
Тук само гадаем и говорим по принцип
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2255
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Право на собственост върху имот след смърт

Мнениеот miko_pk » 18 Окт 2023, 23:52

Ще делиш и ще се молиш да не изкочат още копилита.
Или ще се вържеш на акъла на някой специалист и ще си извадиш констативка по наследство и давност и ще се кръстиш и другия наследник да е ........... като тебе и да не те съди. Тръгне ли да си търси едната четвърт - отидоха 10 години.
miko_pk
Потребител
 
Мнения: 241
Регистриран на: 20 Сеп 2010, 19:20

Re: Право на собственост върху имот след смърт

Мнениеот miko_pk » 18 Окт 2023, 23:53

Ще делиш и ще се молиш да не изкочат още копилита.
Или ще се вържеш на акъла на някой специалист и ще си извадиш констативка по наследство и давност и ще се кръстиш и другия наследник да е рибок като тебе и да не те съди. Тръгне ли да си търси едната четвърт - отидоха 10 години между инстанциите и ще се учат на твой гръб мними абокати и съдебни помощници.
miko_pk
Потребител
 
Мнения: 241
Регистриран на: 20 Сеп 2010, 19:20

Re: Право на собственост върху имот след смърт

Мнениеот dimist » 19 Окт 2023, 13:07

Въобще не е нестандартен случая. Родителите ви са придобили имот в режим на съпружеска имуществена общност, като с факта на развода е трансформирана в обикновена съсобственост, и доколкото не е постановено друго - с равни дялове на страните. Ако баща Ви има общо две деца, наследявате равни дялове, или ще имате по една четвърт от апартамента, както е казано по горе. Изчакайте позицията на другият син на баща ви, но ако пожелае делба, опитайте да се споразумеете и да му изплатите дела. Ако нямате друг жилищен имот, при евентуална съдебна делба имате възможност имота да ви си постави в дял, но пак ще трябва да плащате.
dimist
Потребител
 
Мнения: 697
Регистриран на: 26 Ное 2007, 14:58


Назад към Съсобственост и делба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта


cron