2025-02-17 0
Искате ли да имате прахосмукачка робот? Тези малки устройства определено промениха начина, по който почистваме подовете у дома и ни осигуриха още малко безценно свободно време в ежедневието. Но знаете ли как работят и защо са толкова ефективни? Нека ви разкажем.
Виждали сте как изглежда една прахосмукачка робот – пластмасов корпус с формата на диск, който е толкова нисък, че може да се пъхне и под дивана. В долната му част се намират четки, които се въртят. Те "метат" пода и привличат замърсяванията към друга по-голяма четка, която помага за дълбокото почистване и насочва праха към струя вакуум, която го засмуква. Понякога в задната част е разположен влажен моп, който допълнително забърсва и полира пода.
За засмукването се грижи малък двигател, който работи с акумулаторни батерии. Той изпраща праха в специален контейнер за смет. Някои модели имат HEPA филтър и така могат да уловят до 99% от праховите частици във въздуха.
Дотук нищо не е много по-различно от една обикновена прахосмукачка, макар и в друг корпус. Но към робота може да има още едно голямо удобство: докинг станция, на която той може сам да се зареди, да изпразни контейнера, да напълни вода и да почисти мопа си. Все пак, това са функции, които не всички модели предлагат.
А най-доброто е, че този уред работи съвсем сам – включва се, обикаля, изключва се, дори се самопочиства. Ето как намира пътя си.
Роботите прахосмукачки се управляват от програми за навигация. Те им помагат да преминават през всяко едно кътче на пода, без да пропускат места и без да се блъскат.
Основна част от технологията за навигация на робота прахосмукачка са сензорите. Те първо създават карта на помещението, а после се грижат машината да не се блъсне в нещо, да не се оплита в кабели и да не пада по стълби. Обикновено са няколко вида.
Инфрачервените сензори откриват текущи препятствия и пазят машината от сблъсъци. В уреда обаче има и лазерни сензори LIDAR, които се поставят и в космическите совалки, за да им помагат да се движат безпилотно. Те разпознават обемни обекти и предават информацията към автоматичното командване на уреда.
И за да е още по-хубаво, всички тези сензори работят и на тъмно. Тоест вашата прахосмукачка робот ще може да почиства, дори когато е вечер и не сте си вкъщи.
След като сензорите открият обектите наоколо, информацията се записва и обработва по специални алгоритми, за да се създаде точна карта на помещението. По нея роботът прахосмукачка ще се движи лесно и сигурно.
Първият път това може да отнеме доста време, но не изисква никакво участие от ваша страна. След това уредът използва тази карта, за да обикаля безопасно навсякъде и да не пропуска нито едно място. А понякога и вие можете да го изпратите към точно определена зона, която да почисти.
Сензорите продължават да работят, като откриват текущи нови препятствия по време на почистването. Те предпазват уреда от блъскането в мебели, домашни любимци, хора и други предмети по пътя му.